Dom, rodzina - z kraju i ze świata z osobistej perspektywy: prywatny blog prywatnej osoby
Flag Counter

poliamoria

czwartek, 04 czerwca 2015

źródło

/.../ Z pewnością związki poliamoryczne przechodzą podobne fazy do każdego związku miłosnego. Jest etap zauroczenia, zakochania, zaangażowania i stabilizacji. Być może w obszarze seksualnym jest mniej rutyny, bo występują różne konstelacje i możliwości zaspakajania swoich potrzeb z różnymi partnerami.

Zdarza się także kryzys, spadek zainteresowania seksualnego czy zdrada. Osoby żyjące w związkach poliamorycznych przyznają, że dla nich najważniejsze jest to, by żyć tak jak w każdym innym związku. Tyle tylko, że tu kocha się tyle osób, ile się jest w stanie.

Może się jednak zdarzyć tak, że jedna z osób z miłosnego wielokąta bardziej się zaangażuje w któregoś z partnerów. Z czasem pojawić się może zazdrość i chęć wyłączności. Jeśli to będzie obopólne uczucie, wtedy taka diada opuszcza wielokąt. Pozostaje tylko zastanowić się, co czują w takiej sytuacji pozostali. Poczucie opuszczenia i jakiś rodzaj zdrady ich układu, czy cieszą się z tego że ta dwójka będzie ze sobą nadal szczęśliwa?

Mnie zastanawia jeszcze jedna kwestia. Każda miłość wymaga zaangażowania czasowego, pielęgnacji więzi, wspólnego spędzania czasu, poświęcania uwagi partnerowi, wyrażania troski, udzielania wsparcia.

W dzisiejszych czasach często nie znajdujemy odpowiedniej ilości czasu dla jednego partnera, cóż dopiero dla dwóch, trzech czy czterech… Z drugiej strony, kiedy jeden parter wyjeżdża w delegację, inni pozostają na miejscu.

Zawsze jest się do kogo przytulić i poprosić o wsparcie. Tylko czy faktycznie jesteśmy w stanie po równo każdego obdarzyć miłością? Czy mamy zaakceptować fakt, że miłość do każdego partnera choć jest inna, jest samo cenna?  /.../ 

22:41, katarzynaformela , poliamoria
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 lutego 2015
piątek, 10 października 2014

Poliamoria to zjawisko, które zyskuje ostatnio medialną sławę, ale już zdążyło obrosnąć mitami. Dlatego postanowiłam porozmawiać z osobami, które temat znają z własnych doświadczeń oraz pracy badawczej. Dr Katarzyna Grunt-Mejer i Grzegorz Andrzejczyk-Bruno to dwoje specjalistów w tej dziedzinie.

Całość: TUTAJ


19:40, katarzynaformela , poliamoria
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 września 2014
wtorek, 07 stycznia 2014
sobota, 06 października 2012

gazeta.pl

On, ona i ten trzeci lub ta trzecia. A do tego - być może jeszcze kilkoro innych. Kochają się, pożądają, uprawiają seks, wspierają w trudnych chwilach. Mieszkają razem lub są ze sobą "z doskoku". I więcej, niż we dwójkę. Poliamoria, wielomiłość. Czy można pożądać kilka osób naraz i kochać je oraz tworzyć z nimi udany związek?
22:40, katarzynaformela , poliamoria
Link Dodaj komentarz »