Dom, rodzina - z kraju i ze świata z osobistej perspektywy: prywatny blog prywatnej osoby
Flag Counter

polityka

czwartek, 18 maja 2017
środa, 16 listopada 2016
piątek, 04 listopada 2016

 

---

23:44, katarzynaformela , polityka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 września 2016
piątek, 29 kwietnia 2016
poniedziałek, 29 lutego 2016
czwartek, 14 stycznia 2016
sobota, 05 grudnia 2015

źródło

/.../ zaniedbano najważniejsze - "nadbudowę". Kulturę. Edukację. Media publiczne. Dbałość o prawa i wolność wszystkich obywateli. Obronę najsłabszych. Obronę mniejszości. Budowanie wspólnoty wartości, do których należy również patriotyzm bez nacjonalizmu. Z trójkolorowej triady "wolność, równość, braterstwo" odwoływano się tylko do tej pierwszej, jak gdyby prawdziwa wolność mogła istnieć bez pozostałych członów.


PO straciła umiejętność dostrzegania i korygowania własnych błędów. Pod jej rządami wyrosło pokolenie pozbawione busoli i perspektyw, rozczarowane i samotne, nienauczone empatii, prymitywnie libertariańskie, niezdolne do budowania wspólnoty inaczej niż poprzez wykluczanie na gruncie zmitologizowanej historii. Platforma nie dała tym młodym ludziom ani wizji, ani prawdziwych szans.

PiS wygrał, bo nie było alternatywy. Te dziesięć lat klinczu spowodowało, że zamarła polityka. Alternatywą dla coraz większej grupy obywateli było mniejsze zło. Paradoksalnie - na dobre i na złe - sytuację odblokowały wybory prezydenckie i nieoczekiwane 20 proc. outsidera - Pawła Kukiza. Cokolwiek złego zrobią Kukiz i jego ludzie dla polskiej demokracji, w tym momencie prawdziwie się jej przysłużyli. W ciągu kilku miesięcy powstały nowe ruchy polityczne. Gdyby od wyborów prezydenckich do parlamentarnych upłynął rok - nasz parlament mógłby wyglądać zupełnie inaczej.

PiS karmi się konfliktem, zarządza strachem i nienawiścią, nie ma szacunku do prawa, instytucji demokratycznych, wolności obywatelskich i konstytucyjnych. Za słuszne uważa tylko to, co służy partii i jej wodzowi. Jest wsobny, mściwy, plemienny, narcystyczny. Był taki przed ośmiu laty, a po dwóch tygodniach rządów widać, że będzie taki jeszcze bardziej. Dokonał swoistego oszustwa wyborczego: wilk przebrał się na kilka wyborczych miesięcy w owczą skórę.

Czy demokracja jest zagrożona?

Tak, zagrożenia są prawdziwe. Władza podąża w stronę autorytaryzmu. Destrukcja instytucji, które mają chronić demokratyczne państwo przed bezprawnymi działaniami większości sejmowej, może się skończyć zawieszeniem podstawowych praw i swobód.

Ale żywotność demokracji zależy naprawdę od nas, obywateli. Od tego również, czy damy się wkręcić w dalszy ciąg tej plemiennej wojny, czy zgodzimy się na to, by politycy kazali nam żyć, myśleć, czuć i wierzyć wedle ich strychulca. Od tego, czy uda nam się zbudować prawdziwą przestrzeń obywatelską, na której będą się mogli spotkać i rozmawiać - a nie okładać cepami - Polacy o najróżniejszych poglądach i wrażliwościach.

Nie gódźmy się na łamanie przez PiS prawa, ale nie gódźmy się też na eskalowanie tej idiotycznej wojny! Zmieńmy język. Popatrzmy na siebie nie jak na wrogów, lecz jak na bliźnich. Rodaków. Współobywateli. Związanych wspólnym losem.

Wiem, to idealistyczne. Ale bez idealizmu, wiary w możliwość uzgodnienia kodeksu wspólnych polskich wartości te 25 lat naszej wolności stanie się snem, krótkim epizodem, i znów czeka nas to, co już od wieków było udziałem Polski i Polaków, co było również udziałem mojego pokolenia: podrzędność, zacofanie, zablokowanie potencjału kreacyjnego, rezygnacja, poczucie bezsiły, życie w matriksie, emigracja. 

---

- Nie gwiazdorz 

13:56, katarzynaformela , polityka
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 sierpnia 2015
niedziela, 26 lipca 2015
poniedziałek, 08 czerwca 2015
sobota, 06 czerwca 2015

źródło

/.../ zapowiedziana sekwencja wydarzeń wzbudza poważne wątpliwości co do jej zgodności z konstytucją, co sprawia, że inicjatywa zmian w prawie wyborczym w zaproponowanym kształcie traci rację bytu. Dlaczego? /.../

---

10:35, katarzynaformela , polityka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 17 maja 2015

źródło

/.../ Deklaracja Krystiana Legierskiego, że jakoś przełknie Macierewicza, ale zagłosuje przeciwko Komorowskiemu, to nowa jakość w debacie publicznej. Nie dlatego, żeby środowisko LGTBQ było w Polsce szczególnie liczne i wpływowe, nawet gdyby dodać do niego jeszcze parę literek. Ale taka wypowiedź z takich ust łamie jakąś barierę psychologiczną w głowach najbardziej nawet lemingowatych lemingów.

 

Jak się tak zastanowić, rzecz oczywista - a co to, geja nie dotykają umowy śmieciowe, kredyty we frankach, szajs w służbie zdrowia? Niby wszyscy homo są stylistami w TVN albo wziętymi projektantami mody? No, ale dla niektórych szok.
I kolejna, że tak powiem, bronkołapka, bo za Legierskim poszedł zaraz Biedroń, oznajmiając, że albo Komorowski przekona go teraz, że zrobi coś dla wyżej wymienionych literek, albo on też - na Dudę... No i niech teraz PBK zacznie, jak w wypadku JOW, zapewniać, że zawsze był on i cała PO ze gejami i zawsze im obiecywała... Hm...

Ciekawe, czy prawica będzie to umiała wykorzystać? Już dawno pisałem, że w sumie mogłaby łatwo i bez bólu dla siebie wybić lewactwu z ręki sztandarowy postulat, bo stworzenie jakiejś formuły prawnej jakby-małżeństwa dla związków homoseksualnych nie jest problemem.

Granicą nieprzekraczalną jest próba utworzenia przy tej okazji prawnej formuły konkubinatu hetero z częścią uprawnień małżeństwa. Rzecz pchana uparcie pod pretekstem troski o homoseksualistów, nie mająca żadnego rozsądnego uzasadnienia, bo przecież małżeństwa od dawna już są cywilne i nie dożywotnie, zresztą nawet w Kościele uzyskać kwit o nieważności zerwanego związku coraz łatwiej - moim zdaniem jeden z dowodów, że, jakkolwiek spiskowo by to brzmiało, w lewackim barbarzyństwie naprawdę nie chodzi o nic innego, tylko o perfidne niszczenie podstaw prawnych naszej cywilizacji, aby na jej gruzach tworzyć jakąś kolejną leninowską utopię.

Niezły numer wyciąłby lewactwu prezydent Duda, występując ze stosowną inicjatywą...


/.../ Wanda Nowicka: Kończy się czas Platformy Obywatelskiej


Homofobia? Tak, ale instytucjonalna - VIDEO

Heteroseksualna ciotodrama

Poseł Dunin o projekcie PO dot. "umowy partnerskiej"

"Biedna polska ciotka" 

Nienawiść metacelebrytki 

LGBT nie zagłosują na PO

Wypalone pokolenie Okrągłego Stołu

Jacek Poniedziałek zagłosuje na Bronisława Komorowskiego

Agnieszka Holland wspiera Bronisława Komorowskiego

Nie martwmy się wyborami prezydenckimi

Największe zło 


List z USA 

Sondaż dla Faktów TVN i TVN24: Komorowski i Duda z niemal identycznym poparciem

Poważny Kongres Kobiet na burzliwe czasy


09:00, katarzynaformela , polityka
Link Komentarze (5) »
poniedziałek, 20 kwietnia 2015
poniedziałek, 01 grudnia 2014
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11