Dom, rodzina - z kraju i ze świata z osobistej perspektywy: prywatny blog prywatnej osoby
Flag Counter
Blog > Komentarze do wpisu

Dofinansowanie funkcjonowania Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście

PomalujMY świat, a zniknie brunatna twarz!

Straciłeś /aś nadzieję na zmianę świata?
My wciąż wierzymy w magię dobra!
Jednorożec daje nam siłę!
Teraz będzie naszym przewodnikiem w spełnieniu wspólnych marzeń!

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście jest miejscem spotkań, gdzie zimą są ciepłe kaloryfery, co przy prawie 200 metrach kwadratowych, kosztuje nie mało. Bez względu na porę roku można napić się kawy i herbaty zagryzając ciastkiem, co jest kolejnym co miesięcznym kosztem. Nasze drzwi są otwarte dla osób, którym bliskie są równościowe wartości. Wszystkie nasze wydarzenia są bezpłatne, i aby mogły one takie pozostać potrzebujemy co miesiąc 8000 PLN. 

Kim jesteśmy?

Zainaugurowaliśmy swoją działalność w lutym 2008 roku. Od początku jako Klub KP w Gdańsku staramy się realizować ideał inteligencji zaangażowanej. Animujemy życie kulturalne i intelektualne w metropolii, która właśnie w tej sferze była przez dziesięciolecia jednym z najjaśniejszych punktów na mapie Polski. Działamy w przestrzeni, która przez wiele wieków była polem ścierania się poglądów i postaw.

Nasze środowisko tworzą osoby, którym bliska jest idea lewicy zaangażowanej, podejmującej wyzwanie walki o ideały, takie jak sprawiedliwość, solidarność czy równość. Aktywność naszych członków koncentruje się na trzech polach: kultury, edukacji i dyskusji nad problematyką społeczną. Działacze klubu i osoby współpracujące z nami to ludzie nauki, sztuki, aktywiści społeczni, kulturalni, ekologiczni.

 

W listopadzie 2009 roku otworzyliśmy jeden z pierwszych lokalnych ośrodków Krytyki Politycznej – Świetlicę Krytyki Politycznej w Trójmieście, organizację pozarządową.

 

Czym się obecnie zajmujemy?

 

Trójmiejska Świetlica KP ogniskuje działalność wielu lokalnych instytucji i organizacji, nie tylko lewicowych, ale i innych otwartych i zaprzyjaźnionych. Nasza działalność odwołuje się do wartości wielokulturowego Wolnego Miasta Gdańska, czerpiąc również ze źródeł idei Solidarności.

 

Odbywa się w naszej siedzibie szereg formalnych i nieformalnych spotkań, mających na celu integrację środowiska, wymianę doświadczeń, omawianie bieżących wydarzeń i planowanie kolejnych. Świetlica KP została jednym z uczestników lub współorganizatorów wielu ważnych wydarzeń na kulturalno-społecznej mapie Trójmiasta: przede wszystkim Manif z okazji Dnia Kobiet, Trójmiejskiego Marszu Równości, Maratonu Pisania Listów Amnesty International, czy Międzynarodowego Festiwalu Literacki Sopot. Przestrzeń Świetlicy udostępniana jest również na spotkania formalnych i nieformalnych grup działających na rzecz otwartego, sprawiedliwego społeczeństwa. Budowanie sieci kontaktów i integrowanie lewicowego środowiska jest istotną częścią działalności trójmiejskiej Świetlicy.

 

W Świetlicy odbywają się liczne wydarzenia aktywizujące społecznie i kulturalnie mieszkańcówTrójmiasta. Prowadzimy również Klub Sąsiedzki w ramach którego organizujemy różnorodne spotkania, tj. joga, warsztaty psychologiczne dla seniorów Trening Pamięci, próby amatorskiego Chóru TAK, czy pokazy kina zaangażowanego. Jednym z sukcesów Chóru TAK był występ podczas panelu „Kobiety! RatujMY Demokrację” w Europejskim Centrum Solidarności. Działający już od 2014 roku, Chór ma obecnie swój fanpage na Facebooku i kanał na Youtube.

 

Ważnym zadaniem Świetlicy była również działalność na rzecz poprawy dobrostanu grup mniejszościowych, ze względu na ich częste wykluczenie społeczne.  Piknik Tęczowych Rodzin, który wspieramy organizacji to jedno z działań współtworzone ze Stowarzyszeniem na rzecz osób LGBT Tolerado.  Nasze drzwi są otwarte również dla dzieci z letniej świetlicy przy Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów.

 

Duży nacisk kładziemy również na promocję czytelnictwa, w związku z czym zainicjowaliśmy  szereg spotkań z autorami i autorkami książek, czy dyskusje ze specjalistami wokół publikacji na tematy ważne społecznie. Jednym z najbardziej popularnych spośród tych spotkań jest Uniwersytet Krytyczny – Głosem Kobiet, czyli feministyczne dyskusje o literaturze pisanej z żeńskiej perspektywy.

 

Stałym elementem trójmiejskiego harmonogramu są ponadto spotkania o charakterze filozoficzno-politycznym. Prowadzimy m.in. seminaria „Korzenie myśli lewicowej” i „Czytając Rzecz-pospolitą” – cykliczne zajęcia skupiające przedstawicieli środowiska akademickiego, rozwijające krytyczne myślenie, gromadzące intelektualnie otwartych odbiorców/czynie.

 

Na terenie trójmiejskiej Świetlicy w ostatnim kwartale roku 2017 otworzyliśmy ogólnodostępna, dodatkowa przestrzeń - Miejsce Pracy Twórczej. Można tutaj popracować w skupieniu korzystając z bezpłatnego Wi-Fi i bogatej oferty czytelni (kilkaset pozycji różnych wydawnictw) lub spotkać się przy kawie i grach planszowych. Pomieszczenia te wykorzystywane są również do spotkań formalnych i nieformalnych lokalnych grup aktywistycznych.

 

Jakie są nasze cele?

 

Planujemy położyć największy nacisk na budowanie integracji i pracy twórczej wielu środowisk aktywistycznych Gdańska, Sopotu i Gdyni. Skomplikowana sytuacja polityczna powoduje, że coraz więcej organizacji ma trudności w znalezieniu przestrzeni dla swoich działań. Lęk przed konsekwencjami paraliżuje.

 

Dzięki niezależności, jaką posiada  Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, stajemy się miejscem goszczącym liczne organizacje scalając siłę twórczą i aktywistyczną. Niewątpliwie jest to korzystne w sytuacji konieczności solidarnych działań na rzecz utrzymania krytycznego spojrzenia w społeczeństwie.

 

Diagnozując dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczne, wyznaczamy sobie za główne cele: • Scalenie organizacji aktywistycznych i twórczych działających w Trójmieście.
 • Powiększenie zespołu i zwiększenie ilości działań wzmacniających krytyczne spojrzenie i zmiany społeczne w duchu lewicowym w województwie pomorskim.

Dostęp do bezpłatnej wiedzy i edukacji nieformalnej oraz ogólnodostępnego miejsca rozwoju.


O co prosimy Ciebie?

 

Wesprzyj finansowo naszą działalność i...

PomalujMY świat, a zniknie brunatna twarz!

Straciłeś /aś nadzieję na zmianę świata?

My wciąż wierzymy w magię dobra!

Jednorożec daje nam siłę!

 

Teraz będzie naszym przewodnikiem w spełnieniu wspólnych marzeń!

 

ZOSTAŃ PATRONEM / PATRONKĄ

sobota, 04 sierpnia 2018, katarzynaformela
2018/08/04 20:33:39

Polecane wpisy

 • Sexiest flamenco dancers

  --- Propozycje filmowe: "Molestowane zakonnice kościoła katolickiego" 

 • Nie/obecność kobiet

  --- Słownik: Rodzicielstwo osób LGBT+ Fala homofobii po podpisaniu Karty LGBT Jak PiS straszy osobami LGBT+  

 • Choruję całą sobą - czy to depresja?

  źródło Wydaje się, że z postawieniem diagnozy depresji nie powinno być większych problemów – powszechnie znane są opisy tej choroby. A jednak kłopoty z je