Dom, rodzina - z kraju i ze świata z osobistej perspektywy: prywatny blog prywatnej osoby
Flag Counter
Blog > Komentarze do wpisu

Adopcja dziecka przez pary homoseksualne

magazyn.netmama.pl

W Polsce adopcja dziecka przez pary homoseksualne jest niedozwolona, ale ponieważ legalna jest adopcja dziecka przez samotnych (nie będących w związku małżeńskim) mężczyzn bądź kobiety, zdarza się, że dziecko trafia do osoby o odmiennej orientacji seksualnej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jaki stosunek do adopcji dziecka przez pary homoseksualne mają inne kraje.

W Stanach Zjednoczonych lub Australii adopcja dziecka przez pary homoseksualne jest dozwolona i przebiega tak samo, jak tradycyjna adopcja. W Europie adopcja dziecka przez związki gejowskie lub lesbijskie legalna jest w Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Szwecji, na Islandii, a także w katolickiej Hiszpanii. W Polsce, adopcja dziecka przez pary tej samej płci jest niedozwolona. Oczywiście dziecko może zostać adoptowane przez jedno z partnerów, ale nigdy jako para, jak to ma miejsce w przypadku małżeństw.

Adopcja dziecka przez pary homoseksualne: sytuacja w Polsce

Adopcja dziecka to bardzo poważny krok zarówno dla przyszłych rodziców, jak i dla dziecka, dlatego też kwalifikacja i selekcja kandydatów powinna być bardzo uważna. Zazwyczaj na adopcję dziecka największe szanse mają małżeństwa z minimalnym 5-letnim stażem, posiadające odpowiednie warunki mieszkalne i sytuację materialną. Jednak zdarza się również, że dzieci wychowywane są przez pary homoseksualne, np. w przypadku, gdy jeden z partnerów posiada biologiczne dzieci, rozstaje się z partnerem i wiąże z osobą tej samej płci.

Jednak, żeby adopcja dziecka przez pary homoseksualne była w Polsce legalna trzeba będzie trochę poczekać. Przede wszystkim powinno uregulować się sprawy związane z legalizacją zwiążków homoseksualnych, czyli np. wprowadzić prawo do zawierania związków partnerskich.
Poza tym w wykonanym w 2006 roku sondażu, w sprawie adopcji dzieci przez pary tej samej płci, Polska znalazła się, obok Malty, na ostatnim miejscu w całej Unii Europejskiej. Tylko 7% Polaków opowiedziało się za zalegalizowaniem adopcji dziecka przez pary homoseksualne. W Holandii prawo to poparło 69% społeczeństwa, w Szwecji 51%, a w Austrii 44%.

Kontrowersyjna dyskusja

Pomimo powoli rosnącej akceptacji dla gejów i lesbijek w Polsce, temat ludzi o odmiennej orientacji jest wciąż dość drażliwy i kontrowersyjny. Nie mówiąc już o zawieraniu przez osoby homoseksualne związków małżeńskich, czy adoptowaniu dziecka. Jednak w dyskusjach na ten temat coraz częściej pojawiają się pytania: Czy lepszy jest pełen miłości dom stworzony przez parę homoseksualną, czy rodzina, w której dziecko nie zaznaje miłości, jest bite lub krzywdzone? Czy para o tej samej płci nie jest w stanie stworzyć takiego samego domu jak małżeństwo heteroseksualne? I jak może wpłynąć na rozwój dziecka obecność dwóch tatusiów lub mam? I czy jest to lepsze, czy gorsze od wychowywania dziecka przez samotne matki lub ojców?


Jedno jest pewne – orientacja seksualna nie ma wpływu na predyspozycje  i zdolność do właściwego wychowania  dziecka.

Posiadanie biologicznego dziecka przez osoby homoseksualne

Czasem zdarza się, że osoby homoseksualne posiadają biologiczne potomstwo. Wiąże się to z faktem, iż często dopiero po narodzinach dziecka, odkrywają one w sobie pociąg do osób tej samej płci. Ich dzieci dorastają zatem po części w środowisku homoseksualnym. Przeciwnicy adopcji przez pary homoseksualne twierdzą jednak, że wychowywanie dziecka przez osoby tej samej płci wywołuje u malucha skłonności homoseksualne. Zwolennicy uważają natomiast, że w ten sposób dziecko jest bardziej tolerancyjne i uwrażliwione społecznie, a to dwa ważne czynniki, prowadzące do pozytywnych zmian i obalania stereotypów w społeczeństwie.

niedziela, 21 października 2012, katarzynaformela
2012/10/21 06:59:12

Polecane wpisy