Dom, rodzina - z kraju i ze świata z osobistej perspektywy: prywatny blog prywatnej osoby
Flag Counter
Blog > Komentarze do wpisu

Pierwsza firma w Polsce organizująca śluby dla par jednopłciowych

"Ślubna Pracownia" - firma zajmująca się organizacją ślubów i wesel, jako pierwsza tego typu firma w Polsce zdecydowała się rozszerzyć swoją ofertę także na pary jednopłciowe. Na swoim blogu właścicielki firmy umieściły informację o rozszerzeniu oferty:

Jest wiele par, które niestety wymykają się poza schematy kościelne i urzędowe. Począwszy od związków homoseksualnych, przez rozwodników, osoby różnych wyznań. Są też osoby, dla których standardowa „oferta ślubna” kościołów czy USC pozostawia wiele do życzenia. Marzą o ślubie w plenerze, w nietypowym miejscu. Pragną zmienić formułę przysięgi, spersonalizować całą uroczystość.

Dla takich par do niedawna nie było wyjścia. Musieli rezygnować ze swoich marzeń. Ale mamy dobrą wiadomość. W Polsce funkcjonują trzy instytucje, które mogą być pomocne:

- Zjednoczony Kościół Chrześcijański – udzielają błogosławieństw podczas ślubów religijnych,
-   Reformowany Kościół Katolicki 

- Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów – organizują tzw. ceremonie humanistyczne.

Niestety śluby przez nich udzielane nie posiadają skutków prawnych, ale my jako konsultanci ślubni wiemy, że nie zawsze sam „papier” jest dla nowożeńców najważniejszy. To słowa przysięgi, możliwość cieszenia się wspólnie z rodzinami tą chwilą, radość w uczestniczeniu w ceremonii niczym w rytuale przejścia – to są najbardziej wartościowe momenty.

Ślub kościelny

Zjednoczony Kościół Chrześcijański nie robi żadnych problemów, aby ślub odbył się w wyznaczonym przez Młodą Parę miejscu np. plenerze. Udziela błogosławieństwa parom homoseksualnym. Na swojej stronie zamieszcza poniższe informacje:

„Zjednoczony Kościół Chrześcijański udziela błogosławieństw parom pragnącym wstąpić w związek małżeński Ponieważ wspólnota nasza funkcjonuje na zasadzie wolnej wspólnoty wiary i nie posiada podpisanej umowy konkordatowej z Państwem Polskim, ceremonie naszego Kościoła mają charakter wyłącznie religijny i nie posiadają skutków prawnych.

Aby przystąpić do ceremonii ślubnej obie osoby muszą:

- Być pełnoletnie i mieć pełną zdolność do czynności prawnych.

- Przynajmniej jedna osoba musi być formalnym członkiem Kościoła; Istnieje możliwość udzielenia błogosławieństwa dla związku osób nie będących członkami Kościoła, ale bez możliwości wystawienia potwierdzenia zawarcia takiego związku w rozumieniu certyfikatu ślubu kościelnego.

- Pozostawać w związku w okresie narzeczeństwa przynajmniej przez okres 6 miesięcy.

Wszystkie zainteresowane pary uprzejmie informujemy, że wszystkie ceremonie w naszej wspólnocie są zawsze i bezwarunkowo zwolnione z jakichkolwiek opłat, a duchowni nie pobierają ofiar podczas nabożeństw.”

Do tej pory od przeszło 8 lat, ze ślubów udzielanych przez ZKCh skorzystało 127 par, a tylko w  tym roku Alex i Sebastian, Ewa i Amelia, Agnieszka i Natalia.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie
www.wolnykosciol.pl

Ceremonia humanistyczna

Śluby humanistyczne wspieramy od samego początku. Braliśmy udział w organizacji pierwszej takiej uroczystości w Polsce. Szerzej na temat ślubów humanistycznych pisaliśmy we wpisach z cyklu „o ślubach naukowo„. Teraz zaprezentujemy temat pokrótce, cytując informacje ze strony:

„Ślub humanistyczny jest opcją dla humanistów. Płeć małżonków nie jest istotna, gdyż prokreacja nie jest głównym celem ślubu humanistycznego.
Jeśli idzie o status prawny takich ślubów, to jest on obecnie identyczny jak status ślubu kościelnego do 1998 r. czyli do czasu wprowadzenia instytucji tzw. małżeństwa konkordatowego. Jest to tzw. ceremonia przejścia, rozumiana jako wydarzenie społeczne i wspólnotowe. Ślub taki oczywiście może się wiązać z odwiedzeniem urzędu stanu cywilnego tego samego dnia, ale nie musi.
Ślub jest humanistyczny, bo wszystko jest skierowane na człowieka.

Za pośrednictwem ślubu humanistycznego dwoje ludzi komunikuje wspólnocie społecznej swój INDYWIDUALIZM. Wyrażają w niej swoją własną estetykę, swoje poglądy i pragnienia. To może być coś śmiertelnie patetycznego lub ekstrawagancko humorystycznego. Ceremonie humanistyczne mogą rozśmieszać, szokować i zachwycać.
Oddziaływają na emocje i rozum. Ich kształt jest zawsze kwestią gustu młodej pary, który oczywiście nie zawsze musi być gustem wszystkich zebranych.”

Od 2009 roku do tej pory Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zorganizowało kilkadziesiąt ślubów humanistycznych.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie
ceremoniehumanistyczne.pl/slub.html

A jeśli po ślubie będziecie chcieli bawić się do białego rana na weselu czy imprezie weselnej, to zachęcamy do skorzystania z usług Ślubnej Pracowni. (źródło)

środa, 23 lutego 2011, katarzynaformela
2011/02/23 07:43:22

Polecane wpisy

Komentarze
2011/02/23 10:08:03
Dziękuję za poprawiony "przedruk" naszego blogowego wpisu. Będziemy chętnie służyć pomocą.


Pozdrawiam,
Zuza Kuczbajska - założycielka Ślubnej Pracowni.
-
2011/02/23 10:42:17
Bardzo proszę. Cenna inicjatywa. Życzę powodzenia. Z własnego doświadczenia wiem, iż najważniejszym problemem przy przygotowaniach do ślubu w Polsce jest znalezienie miejsca na ślub na pary tej samej płci: zarówno humanistyczny, jak religijny.

Wszystkiego dobrego.